TRABİS 14 Eylül 2022'de Açıldı!

 

1991 yılından bu yana Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından yürütülen “.tr” alan adlarının kayıt ve yönetimi işleri 5 Mayıs 2019 tarihinde ICANN nezdinde gerçekleştirilen redelegasyon süreciyle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na devredilmiştir. Devir tarihinden itibaren başlatılan çalışmalar tamamlanmış olup yeni bir dönemin kapılarını açacak olan TRABİS hazır hale getirilmiştir.

 

TRABİS’in 14 Eylül 2022'de faaliyete geçmesiyle, alan adı tahsisleri belgeli ve belgesiz olarak iki yöntemle yapılmaya devam edilmekle birlikte, daha önce belge ibraz ederek tahsis edilen “com.tr”, “org.tr”, “net.tr” uzantılı alan adları “ilk gelen ilk alır” prensibine göre belgesiz olarak tahsis edilmeye başlandı.

 

Ek olarak, TRABİS kapsamında tüm dünyada uygulanan Kayıt Otoritesi (Registry) – Kayıt Kuruluşu (Registrar) modeli tam anlamıyla uygulanacak olup alan adı almak isteyen kullanıcılar Kayıt Kuruluşları (KK) listesindeki herhangi bir firmadan hizmet alabilecektir.

 

TRABİS'in faaliyetinden sonra, hali hazırda alan adı sahibiyseniz ve hizmet aldığınız KK listede yer alıyorsa ek bir işlem yapmadan aynı KK üzerinden işlemlerinize devam edebilirsiniz. Bunun yanında talep etmeniz halinde hizmet aldığınız KK’yı değiştirebilir ve alan adlarınızı transfer sayfasında anlatılan adımları takip ederek başka bir KK’ya transfer edebilirsiniz. Hizmet aldığınız KK listede yer almıyorsa, mevcut KK’nız tarafından size önceden bildirilerek alan adınızın TRABİS-KK’ya aktarımı gerçekleştirilmiştir. TRABİS-KK’ya aktarımı gerçekleştirilen alan adınızla ilgili duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.

 

“av.tr”,”bel.tr”, “dr.tr”, “edu.tr”, “gov.tr”, “k12.tr”, “kep.tr”, “pol.tr” ve “tsk.tr” uzantılı alan adları yeni dönemde de belgeli olarak tahsis edilmeye devam edilecektir. Belgeli alan adı tahsisi gerçekleştirmek isteyen tarafların da KK listesinden seçim yaparak başvuru yapması gerekmektedir. BTK tarafından işletilen TRABİS-KK tarafından yalnızca; “edu.tr”, “gov.tr”, “pol.tr” ve “tsk.tr” ve “k12.tr” uzantılı alan adları için kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan başvurular kabul edilecektir.

 

TRABİS ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular (SSS) ve ilgili mevzuata buradan ulaşabilirsiniz.