"com.tr", “net.tr” ve “org.tr” İçin Belge İstenmiyor, İlk Gelen İlk Alır Dönemi Başlıyor!

 

20 yılı aşkın süredir belge ibraz edilerek alınabilen "com.tr", "org.tr" ve "net.tr" uzantılı alan adları TRABİS’in faaliyete geçmesi ile birlikte belgesiz bir şekilde “ilk gelen ilk alır” kuralına göre tahsis edilebilecektir.

 

TRABİS’in faaliyete geçeceği 14 Eylül 2022'de tahsisi gerçekleşmemiş olan ve TAKAL (Tahsise Kapalı Adlar Listesi) ve TAKIL (Tahsisi Kısıtlı Adlar Listesi) listelerinde yer almayan tüm alan adları (belgeli tahsis edilenler hariç) için tahsis işlemleri ilk gelen ilk alır kuralına göre gerçekleştirilecektir.

 

Belgesiz olarak tahsisi gerçekleştirilen “web.tr”, “gen.tr”, “tel.tr”, “name.tr”, “biz.tr”, “tv.tr”, “info.tr”, “bbs.tr” uzantılı alan adları, TRABİS faaliyete geçtikten sonra da belgesiz olarak tahsis edilmeye devam edecektir.

 

Siz de bireysel veya kurumsal alan adlarınız için 14 Eylül 2022'den itibaren "com.tr", "org.tr" ve "net.tr" uzantılarını belgesiz olarak tahsis edebilirsiniz. Her türlü soru ve görüşleriniz için bize trabis@btk.gov.tr e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.