DNSSEC UYGULAMASI BAŞLAMIŞTIR

DNS güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynayan DNSSEC protokolünün uygulanabilirliğini sağlamak amacıyla Kurumumuz tarafından çalışmalar yürütülmekte olup, DNSSEC ile birlikte DNS protokolüne; veri kaynağına yönelik kimlik doğrulaması ve veri bütünlüğünün korunması konularında iki önemli özellik eklenerek, bu alanlarda gerçekleşebilen çeşitli manipülasyonlara karşı koruma sağlanması amaçlanmaktadır.

 

Daha güvenli bir internet ekosistemi için, en önemli konuların başında farkındalığın artırılması gelmektedir. DNSSEC ile birlikte hedeflenen başarıya ulaşılabilmesi için tüm aktörlerin yer aldığı geniş ölçekli bir katılım ve kullanımın sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle kayıt kuruluşlarından, kendi DNS sunucularını yöneten tüm taraflara kadar ekosistem içinde yer alan her yapının DNSSEC’i benimsemesi önem arz etmektedir. Çünkü bu geniş ölçekli yapı tamamlanmadan istenilen güven zincirinin kurulması mümkün değildir.

 

TRABİS olarak DNSSEC konusunda çalışmalarımızı sürdürürken, günümüze kadar olan süreçte; “.tr” alanı ve ikinci seviye alan adlarının imza süreçleri tamamlanmıştır.

 

DNSSEC hakkında detaylı bilgilendirmeye buradan ulaşabilirsiniz.