TRABİS AÇILIŞI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

 

Bilindiği üzere TRABİS’in faaliyeti ile "com.tr", "org.tr" ve "net.tr" uzantılı alan adları belge aranmaksızın tahsis edilebilecektir.

 

Yeni sistemle birlikte tahsise uygun alan adları "ilk gelen ilk alır" kuralına göre alınabileceği için ilk etapta bir yoğunluk oluşması ihtimaline karşılık gerekli geliştirmeler yapılarak yüksek performanslı bir sistem hazırlanmıştır.

 

Yeni sistemle birlikte belgesiz olarak alan adı almak isteyen kullanıcılar BTK tarafından faaliyet belgesi verilmiş herhangi bir Kayıt Kuruluşu üzerinden başvuru yapabilecektir.

 

Bazı alan adları birden fazla kullanıcı tarafından talep edilebileceğinden ötürü seçilen kayıt kuruluşuna talep gönderilmesi alan adının kesin olarak tahsis edileceği anlamı taşımamaktadır. Sisteme ilk ulaşan kayıt talebinin tahsise dönüştürülmesi için adil ve tarafsız bir sistem tasarlanmıştır. Bir alan adını yalnızca sisteme talebi ilk ulaşan kullanıcı alabileceği için sadece bir talep olumlu sonuçlanabilecektir.

 

Açılış dönemindeki yoğunluk sona erdiğinde tahsis işlemleri normal haline dönecek ve kayıt kuruluşları üzerinden alan adı uygunluğu sorgulanarak boşta olan alan adları tahsis edilebilecektir.

 

Daha fazla bilgi için faaliyet belgesi verilen kayıt kuruluşlarının web sayfalarını ziyaret edebilir ve tercih ettiğiniz kayıt kuruluşu aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz.